فروشگاه جامع پایان نامه, پروژه, پاورپوینت, مقاله و گزارش کارآموزی (کلیه رشته ها)
دسته بندی محصولات
آخرین محصولات فروشگاه
محبوبترین محصولات
به فروشگاه اندیشه خوش آمدید انجام سفارشات سفارش پاورپوینت و ترجمه متون انگلیسی و وایریش پایان نامه و تایپ برای کلیه رشته ها انجام پروژه های معماری شامل پلان برش نما سایت پلان آنالیز سایت سه بعدی فروشگاه دانشجویی کافینت اندیشه

اطلاعیه فروشگاه

مدیریت فروشگاه با شماره تلفن 09362650966 و شماره تلگرام 09015664986 از 8 صبح تا 10 شب پاسخگوی شما عزیزان است. خریداران عزیز در هنگام خرید حتما روی دکمه تکمیل خرید در صفحه بانک کلیک کنید تا پرداخت شما تکمیل شود مراحل پرداخت را تا آخر و دریافت کدپیگیری سفارش انجام دهید در صورت نداشتن ایمیل از ایمیل porozhe2020@yahoo.com استفاده نمایید. لازم به ذکر است بعضی خریداران بعد از خرید موفقت نمی توانند فایل خرداری شده را دانلود کنند در صورت عدم دانلود از لینک مورد نظر فایل خریداری شده به ایمیل وارد شده ارسال می شود. چنانچه فایلی متعلق به شماست و از اینکه در سایت قرار گرفته ناراضی هستید لطفا با شماره های ذکر شده تماس بگیرید تا در سریعترین زمان نسبت به برداشتن فایل و حذف آن در سایت اقدام نماییم.

پروژه معارف اسلامی با عنوان روان ‌شناسي دين. doc

پروژه معارف اسلامی با عنوان روان ‌شناسي دين. doc

 

 

 

 

 

 

 

 

نوع فایل: word

قابل ویرایش 200 صفحه

 

چکیده:

روان‌شناسي دين ، بررسي مسئله دين است از جنبه دروني و فرديِ آن . اين گستره سعي مي كند با تحليل رواني انسان ( از طريق روان‌شناسي ) ، ريشة پيدايش دين و همين‌طور پيامدهاي اين گرايش را مورد مطالعه قرار دهد. در اين باب ، نظريه هاي موافق و مخالف بسياري ارائه شده است . 

علل و انگيزه هاي بروز ديدگاه روان‌شناسانه دين ، سير تاريخي آن ، تئوري‌ها و نظريه هاي قابل توجه در اين زمينه ، همچنين پيامدهاي تبيين شخصي و رواني دين كه از مهم‌ترين آنها مي توان به پلوراليسم ديني اشاره كرد ، درفصل اول اين رساله مورد مداقه قرار گرفته است .

از مهم‌ترين و محوري ترين مسائل مورد بحث در روان‌شناسي دين ، مي‌توان از بحث ‘تجربه ديني’ نام برد كه به عنوان گوهر و اساس اين ديدگاه ،‌ مورد توجه و دقت نظر متفكرين ،‌ متألهان و همچنين روان‌شناسان قرار گرفته است . يكي از مهم‌ترين فرضيه هاي مورد بررسي در اين مبحث ، معرفت ‌زايي تجربيات ديني است و اينكه آيا تجربه ديني مي‌تواند از لحاظ معرفت‌شناسي ، عينيت داشته باشند ؟

بيان نظريات مختلف در مورد اين مسئله ، كه در فصل دوم به آنها اشاره شده ، تا حدودي اظهار نظر در مورد آن را آسان مي‌نمايد .

نقد و بررسي موضوع نيز ، همراه با بيان نظرات متفكرين معاصر و نتيجه گيري كلي از بحث ، اجمالاً‌ در فصل پاياني رساله آمده است .

ما حصل بحث :

روان‌شناسي دين ، نگاهي دروني ، رواني و فردي به دين است ، بدون در نظر گرفتن جنبه هاي اجتماعي ، فرهنگي و … آن .

تبيين شخصي و دروني دين ، از بسياري از تعارضات ميان عقايد ديني و ساير ابعاد زندگي جلوگيري كرده و خواه و ناخواه ،‌ اصطكاك هميشگي ميان دين و علم را

 از بين مي‌ برد.

از طريق ارجاع تجربيات شخصي و فردي به پيش فرض‌هاي ديني و زمينه هاي مذهبي افراد ، تجربيات ديني قابل تعريف بوده و به عنوان مهم‌ترين عامل تحويل دين به روان‌شناسي ، مورد بررسي و دقت نظر قرار مي گيرد .

 تجربيات ديني از لحاظ معرفت شناسي مي توانند عينيت داشته باشند و اعتقادآور باشند ( اما فقط براي صاحب تجربه و نه ناظران ، بلكه براي ناظران خارجي ، تنها جنبه آشنايي دارد )

از بارزترين نتايج تبيين و تفسير دروني و فردي دين ، اعتقاد به پلوراليسم ديني

 ( كثرت گرايي ديني ) است كه امروزه با گسترش اين روند در جوامع غربي ، حقانيت مكاتب توحيدي و اعتقاد به صراط مستقيمي واحد ، به زير سؤال رفته و تا حدودي تضعيف شده است .

دين از طريق تجربه دروني و شخصي قابل ادراك است ، و اين ادراك بر اساس فطرت كمال‌جوي انسان و طبيعت وي استوار است .

 تجربيات ديني در صورت عينيت يافتن ، مي تواند معرفت زايي كرده و اعتقادات ديني را توجيه نمايند؛ اما اين مسئله در مورد شخص تجربه كننده صادق مي باشد و براي شخص ناظر هيچ الزام و ضرورتي ، براي اعتقاد از طريق تجربه ديني وجود ندارد.

 

مقدمه:

مسئله دين و دينداري در طول تاريخ زندگي بشر همواره به عنوان مسأله‌اي قابل بحث و مورد توجه ، مطرح بوده و علي رغم اينكه نقش غير قابل انكار و بسزايي در زندگي بشر داشته و دارد ولي بحث و مجادله بر سر اين موضوع كه آيا اصلاً دين در زندگي نقشي را ايفا مي‌كند و يا مقوله‌اي جدا و مستقل از ساير جنبه‌هاي زندگي مي‌باشد ؛ هميشه نقل مجالس علما و صاحب نظران و موضوع هميشگي مجادلات فلسفي و كلامي بوده است . تاريخ نشان مي‌دهد دينداري و اعتقاد به موجودي ماورائي از آغاز تاريخ زندگي انسان ، ذهن او را به خود مشغول كرده به طوري كه انسان ، بدون خدا و بدون اعتقاد به موجودي ماورائي و داراي قدرت برتر ، وجود نداشته است لكن كيفيت بروز اين اعتقاد و نمادهايش در هر زمان برحسب نوع تفكر و روش زندگي و فرهنگ و آداب مردمان آن دوران تفاوت داشته است .

دينداري امري فطري و دروني بوده و هست اما بروز و ظهور آن نيازمند زمينه و بستر مناسبي است كه اين زمينه و شرايط براي افراد مختلف متفاوت خواهد بود .

در دوران پس از قرون وسطي غرب و به طور اخص مسيحيت ، با تعارض آشكار و وسيع ميان عقايد (كه به نحو شديدي تحريف آميز و خرافي شده و عملاً پايبندي به آن مانع پيشرفت علمي و فرهنگي جامعة انساني مي‌شد) و علم و تكنولوژي (كه دوران فترت و ركود را پشت سر گذاشته و به طور فزاينده‌اي رو به پيشرفت و ترقي نهاده بود)

مواجه شد . به طوري كه متدينين كه خود را مدافع احكام ديني مي‌دانستند ، علم و تمدن را نوعي كفر و بي‌ديني به شمار آورده و علما و دانشمندان نيز در معرض اتهامات كفر آميز قرار داشته و پايبندي به اصول اعتقادي و مباني عقيدتي مسيحيت را مانع تحقيق و پيشرفت فكري خود و جامعه مي‌دانستند .

لذا فيلسوفان و دانشمندان علم كلام بر آن شدند تا با تفسير و تعبيري تازه و نو از دين آن را از صحنة اجتماعي زندگي بشر رانده و به حيطة شخصي و فردي اشخاص ارجاع دهند و از اين طريق تعارض و تضاد ميان علم با نمودهاي مذهبي را از ميان بردارند . از اواخر قرن هيجدهم ميلادي زمزمه‌هاي اين جدايي و اين برداشت تازه از دين ، از طريق توجه به جنبة رواني و دروني دين توسط روانشناسان شنيده شد .

“ هر چند كاربرد واژة روان‌شناسي دين به عنوان حوزه‌هاي خاص پژوهش علمي ابتدا در اروپاي قرن نوزدهم ظاهر شد ، پديده‌هايي كه اين دو واژه به آنها اشاره دارد يعني مصداق آنها و محتواي آنها به قدمت انسان است و تأمل در باب آنها به طليعة تاريخ مدون بشر باز‌مي‌گردد .”

اين گستره در اثر مفهوم سازي‌هاي منفي پيشگامان روان‌شناسي در خصوص دين ، همچنين عكس‌العمل منفي نهادهاي ديني مدتي در حاشيه قرار گرفت ؛ اما با تلاش روان‌شناسان و متألهان در قرن حاضر روان‌شناسي دين مجدداً از حاشيه وارد صحنه شده و در دنياي فرامدرنيسم امروز به عنوان ابزاري در جهت تجربه‌نگري ديالكتيك مابين ديدگاه هاي مختلف در خصوص دين ، به حركت و تحول خود ادامه مي‌دهد .

اين گستره به دليل جايگاه ممتاز دين در سازمان روان‌شناختي انسان و همچنين هدف كلي علم روان‌شناسي كه همانا مطالعة رفتار انساني است ، به عنوان يكي از شاخه‌هاي روان‌شناسي مورد توجه مي‌باشد .

از طرف ديگر ، دين پژوهان و متألهان عصر جديد كه بيشتر تابع عيني نگري و پوزيتيويسم مي‌باشند ، به دليل اينكه پديدارشناسانه از دين سخن گفته‌اند ، خود را از تأملات روان‌شناسانه بي‌نياز نديده‌اند .

روان‌شناسي دين علاوه بر اينكه در مجموعة علوم روان‌شناختي نمود مي‌يابد ، ديگر دانش هاي مربوط با دين پژوهي را نيز در اين زمينه بهره‌مند مي‌سازد . “ براي مثال تبيين مفاهيم اساسي تفكر ديني در كلام جديد … كه با بهره‌گيري از يافته‌هاي روان‌شناسي دين قادر به ترسيم تجربي نقش دينداري در زندگي است ؛ و يا در خصوص احياء انديشة ديني متكلم با تكيه بر يافته‌هاي روان‌شناسي دين در جهت‌گيريهاي دينداري ، ديندارهاي اصيل را از ديندارهاي محرّف متمايز مي‌سازد و امكان بازنگري در آموزش‌هاي ديني را در ساية يافته‌هاي روان‌شناسي فراهم مي‌كند .

همان‌گونه كه روان‌شناسان مخالف دين نيز در نقد تجربي فرضيات خود در خصوص دين به گسترة روان‌شناسي دين روي مي‌آورند ؛ در واقع روان‌شناسي به عنوان ابزاري در جهت تأييد و درك ايمان ديني ، و يا چالشي برضد آن ، در پوشش روان‌شناسي دين بكار مي‌رود . اين گستره علاوه بر اين مي‌تواند مبنا و ملاك گفتگوي ميان اديان در سطحي تجربي گردد . تحقيقات اين گستره كه با ابزارها و روش‌هاي گوناگون در جوامع با اديان متعدد صورت مي‌گيرد ، شناخت تحقيقي اديان را امكان پذير مي‌سازد . در واقع تحقيقات روان‌شناسي دين گرايش‌ها و پيامدهاي مشترك و متمايز دينداري در نمونه‌هاي مورد بررسي برمبناي اديان مختلف را آشكار ميسازد و فرايند گفتگوي ميان اديان را تسهيل مي‌كند ، و بر همين اساس مي‌تواند يكي از مباني و محورهاي گفتمان بين اديان گردد . استفاده از روان‌شناسي دين در اين زمينه دامنة گفتگوي ميان اديان را از سطح نظري به سطح تجربي مي‌كشاند .”

اينكه چرا برخي از افراد عميقاً ديندارند در حالي‌كه برخي ديگر هيچ‌گاه به دين توجهي نمي‌كنند ؟

چرا برخي مسلمان ، زرتشتي ، بودايي هستند و برخي ديگر يهودي ، مسيحي و …؟

ايمان ديني چگونه ظاهر مي‌شود و به چه ترتيبي در طول زندگي تحول پيدا مي‌كند ؟

چرا برخي دينداران تجربه‌هاي ديني عميقي دارند ، در حالي‌كه برخي ديگر از اين تجارب بي‌بهره‌اند ؟

چرا دينداري گروهي به سلامت هيجاني و رفتاري مي‌انجامد و دينداري گروهي ديگر به اختلالات متعدد روان‌شناختي ؟

از جمله سؤالاتي هستند كه در گسترة روان‌شناسي دين مورد توجه قرار مي‌گيرند و علت انتخاب چنين موضوعي براي تحقيق و ارائه رسالة پايان دوره ، توجهي بود كه هميشه به امثال اين مسائل داشته و دارم .

تعارض و تضادي كه در طول تاريخ ميان دين و نمودهاي ديني با علم و دانش رو به پيشرفت بشري مشهود بوده و هست ، هميشه اين سؤال را در ذهنم تداعي مي‌كرده است كه مگر دين و دينداري ، داعية تكامل و ياري انسان و رشد و شكوفايي معنوي او را ندارد ، پس چرا هر جا سخن از رشد و پيشرفت علمي و ارتقاي تمدن و دانش بشري است ، دين را به عنوان مانعي در جهت رسيدن به اين هدف معرفي كرده و عملاً آن را از صحنة زندگي پس زده و به گوشة عزلت كشانده‌اند ؟

البته اين روند در ميان جوامع غربي و مسيحي به وضوح ديده مي‌شود چرا كه قوانين كليسا و مضامين كتاب مقدس ، گاهي چنان بي‌اساس و نامعقول‌اند كه در توجيه آن براي عقل قلمرويي جدا منظور مي‌كنند و راه عقل را از راه ايمان جدا مي‌دانند . “ همين است كه تاريخ تمدن اروپا را در هزار و پانصد سال اخير به دو عصر متفاوت ،‌ ايمان و علم تقسيم كرده‌ است و اين دو را در مقابل يكديگر قرار داده است در حالي كه تاريخ تمدن اسلامي ، به عصر شكوفايي كه عصر علم و ايمان است و عصر انحطاط كه علم و ايمان توأماً‌ انحطاط يافته‌اند ، تقسيم مي‌شود .

در اسلام عقل از بيشترين ارزش برخوردار است . تمام اعتقادات اسلامي متكي به عقل است . قرآن انسانها را به تعقل و تفكر فراخوانده است . در مجامع روايي ما اولين كتاب ، كتاب عقل است . موسي بن جعفر (ع) تعبيري فوق‌العاده زيبا دارند ، مي‌فرمايند :

خداوند دو حجت در ميان مردم دارد : حجت دروني كه عقل انسان است و حجت بيروني كه انبياء هستند .

 دربارة تفكر و انديشه نيز كتاب و سنت همواره توصيه و ترغيب نموده است …

قرآن قصه آدم و حوا را بسيار زيبا مطرح مي‌كند . خداوند همة‌ اسماء را به آدم آموخت و آنگاه كه آدم معرفت و آگاهي يافت ، شايستة سجود فرشتگان شد … شيطان وسوسه‌گر همواره برضد عقل و مطابق هواي نفس وسوسه مي‌كند و آنچه در وجود انسان مظهر شيطان است ، نفس اماره است نه عقل آدمي .”

نظر به منشأ اين رشته ، كل اين روند از محصولات آكادميك غربي است . البته اين رشته مدام فرهنگ‌هاي آسيايي را چنان‌كه بايد و شايد به حساب آورده و به بررسي گرفته

است . ولي در اين صورت هم اين رشته يك روش تحليلي است كه براي سنت‌هاي غير غربي بيگانه بوده و حداكثر اينكه مي‌تواند به عنوان يك ساختار اكتشافي براي بازخواني و بازبيني آنها اطلاق گردد . در واقع كوشش‌هاي دستگاه‌مندانه براي ايجاد روان‌شناسي‌هاي دين كه بر مدل‌هاي غير غربي فلسفه ، دين و طب استوار باشد وجود خارجي ندارد .

يكي از جريان‌هاي روش‌مندانه در اين باب ، ارائه تجربة ديني به عنوان گوهر و اساس دين مي‌باشد ، كه بررسي آن امروزه به محوري‌ترين موضوع مورد بررسي در روان‌شناسي دين تبديل شده است .

“ در زماني كه اعتقاد به آفريدگار متعالي و تعاليم متافيزيك ، از سوي بسياري مردود شناخته شده است ، شيوه‌هاي تفسير كه بوسيلة همان اعتقادات به‌وجود آمده است در الگوهاي فرهنگي انديشه ، عمل و احساس بطور جدي تثبيت شده و حفظ مي‌شوند .

زماني اعتقاد به خدا به عنوان آفريدگار ، براي چنين عواطف و اعمالي زمينة توجيه كننده‌اي بود . حال جهت توجيه عكس شده است ، با تجارب و عواطف در صدد دفاع از عقايدند . درك بي‌نهايت ، احساس وابستگي مطلق ، عمل پرستش و قواعد حاكم بر كاربرد واژة خدا ، به همة اينها توسل پيدا مي‌كنند تا گزاره‌هاي ديني را توجيه كنند ، گزاره‌هايي كه اگر نباشند ، اين درك ، احساس ، عمل و قواعد قابل فهم نيست .”

بنابراين بحث روان‌شناسي دين در عين حالي‌كه نگاهي تازه و زيبا از دريچه‌اي نو به دين داشته و در بسياري از موارد موفق به حل معضل عدم توافق و توازي علم و دين شده است اما بايد به اين نكته نيز اذعان داشته باشيم كه فرهنگ غني اسلام ، بي‌نياز از تمام

 تحويلي نگري‌هاي موجود در علوم مختلف ديني بوده و القائات و توجيهات فلسفة غرب در راستاي به گوشه كشاندن دين و محدود كردن آن به قلمرو شخصي و فردي انسان‌ها را كه از نتايج اولية آن مي‌توان به بحث‌هاي داغ محافل امروزي چون پلوراليسم ديني ، سكولاريسم ، پوزيتيويسم جديد ، پست مدرنيسم و … مي‌باشد ، به راحتي پاسخ‌گو بوده و در اين زمينه تنها نياز به مفسرين و تحليل‌گران توانمند علوم ديني دارد . از طرف ديگر مي‌دانيم كه هر چه يك پديده براي فرد مهم‌تر باشد ، احتمال دروني سازي ، شخصي سازي و تعيين مرز كردن خودي و ناخودي در خصوص آن پديده بيشتر مي‌شود . تاريخ تحول بشر گواهي داده‌ است كه دين از چنين خاصيتي برخوردار است . دين ، هم در سطح فردي و هم در سطح فرهنگي تفسيرهاي بي‌شماري را برمي‌انگيزد كه به زمان و مكان خاص آن وابسته است . دين جنبة‌ مهمي از واقعيت‌هاي تاريخي ، فرهنگي ، اجتماعي و روان‌شناختي‌اي است كه انسان در زندگي روزمرة خود با آنها روبرو مي‌شود .

چنين پديده‌اي با توجه به شرايط كنوني جامعة ما اهميتي دوچندان دارد و همين امر ضرورت توجه و گسترش مطالعات روان‌شناختي در خصوص دين ، به عنوان يكي از اضلاع مهم دين‌پژوهي را مورد تأكيد قرار مي‌دهد . اما واقعيت اين است كه در خصوص انگيزه‌ها ، شناخت‌ها ، و تجارب ديني در فرهنگ ما تا به حال پژوهشي نظام دار و با پشتوانه‌هاي نظري محكم صورت نگرفته است .

در حالي‌كه امروزه در اكثر جوامع ، روان‌شناسي دين به طرز فراگيري در حال پيشرفت است ، اما اين گستره در ايران از موضوع چند پايان‌نامه ، آن‌هم در رشته‌هاي روان‌شناسي و به صورتي جسته و گريخته ، فراتر نرفته است .

همين امر موجب شده است كساني كه حول محور موضوعات ديني و فلسفي ـ كلامي به بررسي و تحقيق در ‘ روانشناسي دين ’ مي‌پردازند (كه البته بنده نيز از اين قافله مستثني نيستم) با محدوديت شديد منابع و كتب مرجع روبرو مي‌باشند .

گذشته از اينكه براي دستيابي به تحليل و بررسي درست موضوع ، نياز به مطالعه و كنكاش در مباحث روان‌شناسي وجود دارد كه اين مقوله براي دانشجويان و فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي الهياتي و ديني ، به دليل جدا بودن اين دو حوزه در رشته‌‌هاي دانشگاهي از يكديگر ، مشكلات خاص خود را به همراه دارد .

لذا ، ضمن پوزش از صاحب‌نظران ، متألهان و روان‌شناسان محترم ، از ايشان تقاضا دارم ماحصل تلاش اينجانب را با ديدة اغماض نگريسته و كم و كاستي‌هاي فراوان آنرا بر اين حقير ببخشايند .

همچنين در اين راستا ، جسورانه از سازمان‌ها و نهادهاي مختلف پژوهشي مي‌خواهم موضوعات روان‌شناسي دين را يكي از محورهاي پژوهشي خود سازند ، و نظام آموزش عالي در رشته‌هاي روان‌شناسي و الهيات نيز برنامه‌ريزي براي درس روان‌شناسي دين را در اولويت قرار دهند .

 

فهرست مطالب:

چكيده

مقدمه

فصل اول

رابطه روانشناسي و دين

تعريف دين 

بررسي تئوريهاي روانشناسانة دين 

تئوري تحولي پياژه 

تئوري اريكسون 

آلپورت  

يونگ 

هيوم 

فرويد 

علل گرايش به دين  

پيامدهاي گرايش به دين 

جيمز

تجربة‌ ديني 

تعارض علم و دين

كثرت‌گرايي ديني  

فصل دوم

تعريف تجربة ديني

پيشينة تاريخي تجربة ديني  

اقسام تجربة ديني  

ديدگاههاي مختلف در مورد انواع تجربه‌هاي ديني

ـ تجربة ديني نوعي احساس است 

ـ تجربة‌ ديني نوعي تجربة مبتني بر ادراك حسي است 

ـ تجربة ديني ارائه نوعي تبيين مافوق طبيعي است 

نمونه‌هاي تجربة ديني

آيا تجربه‌هاي ديني هستة مشتركي دارند

تجربه‌هاي عرفاني

آيا تجارب عرفاني معرفت‌زا است

آيا تجربة‌ ديني مي‌تواند اعتقاد ديني را توجيه كند

فصل سوم

نگاهي نقادانه به موضوع

تقدم شرك بر يكتا پرستي

ـموهوم پنداري باورهاي ديني 

گناه نخستين

خداي پدرگونه 

ـ مفهوم جنسيت  

ـ تعميم ناروا 

فهرست منابع و مآخذ (فارسي)

فهرست منابع و مآخذ (انگليسي)

چكيده انگليسي

 

منابع ومأخذ:

1-استور ، آنتوني . فرويد . ترجمه حسن مرندي . انتشارات طرح نو . 1375

2-الياده ، ميرچا . فرهنگ و دين (برگزيده مقالات دائره المعارف دين ) . ترجمه بهاءالدين خرمشاهي . تهران طرح نو . 1374

3ـ الياده ، ميرچا . دين پژوهي . ترجمه بهاءالدين خرمشاهي . پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي . 1375 .

4ـ استيس ، والتر . عرفان و فلسفه . ترجمه بهاءالدين خرمشاهي . تهران سروش . 1367

5ـ باربور ، ايان .  علم و دين . ترجمه بهاءالدين خرمشاهي . مركز نشر دانشگاهي . چاپ سوم . 1379 .

6ـ پاپكين ، ريچارد/ استرول ، آوروم . كليات فلسفه. ترجمه دكتر سيد جلال‌الدين مجتبوي . انتشارات حكمت . چاپ سوم . 1402 قمري .

7ـ پترسون ، مايكل . عقل و اعتقاد ديني . ترجمه احمد نراقي و ابراهيم سلطاني . انتشارات طرح نو . 1379 .

8ـ پراودفوت ، وين . تجربه ديني . ترجمه عباس يزداني . قم: مؤسسه فرهنگي طه . 1377 .

9ـ جعفري ،‌محمدتقي. فلسفه دين. ترجمه بهراد راد. انتشارات الهدي. 1372 .

10ـ مك دونالد، فردريك .ج . روان‌شناسي تربيتي . ترجمه زهره سرمد . دانشگاه تهران . 1355 .

11ـ جيمز، ويليام. دين و روان. ترجمه مهدي قائني . قم: انتشارت دارالفكر. چاپ دوم .1367 .

12ـ دوآن ، شولتس . روان‌شناسي كمال ، الگوهاي شخصيت سالم . ترجمه گيتي خوشدل . نشر نو . 1362 .

13 ـ سروش ، عبدالكريم . ايدئولوژي شيطاني (دگماتيسم نقابدار) . موسسه صراط . تهران . 1374 .

14- فروغي، محمدعلي . سير حكمت در اروپا . انتشارات زوّار . 1317

15ـ فروم، اريك. روان‌كاوي و دين . ترجمه آرسن نظريان. انتشارات پويش. 1363 .

- فروم، اريك . رسالت زيگموند فرويد . ترجمه فريد جواهركلام . تهران . 1358 .

17ـ فرويد، زيگموند. آينده يك پندار . ترجمه هاشم رضي. تهران . 1339 .

18ـ فرويد، زيگموند. توتم و تابو. ترجمه خنجي. تهران، كتابخانه طهوري

19- قراملكي، احد فرامرز . موضوع علم و دين در خلقت انسان . تهران . آرايه . 1373 .

20ـ گنون، رنه. سيطره كميت و علايم آخر زمان. ترجمه دكتر عليمحمد كاردان. مركز نشر دانشگاهي .چاپ دوم. 1365 .

21ـ لگنهاوزن، محمد. اسلام و كثرت گرايي ديني.ترجمه نرجس جواندل. قم: مؤسسه فرهنگي طه. 1379 .

22- مجتهد شبستري ، محمد . هرمنوتيك با كتاب و سنت . طرح نو . تهران . 1375 .

23ـ مورنو، آنتونيو. يونگ، خدايان و انسان مدرن. ترجمه داريوش مهرجويي. مركز نشر دانشگاهي. 1376 .

24ـ مطهري، مرتضي. انسان كامل.  انتشارات صدرا . چاپ سيزدهم. 1374 .

25ـ مطهري، مرتضي. مسئله شناخت .انتشارات صدرا. 1376 .

26ـ مطهري، مرتضي. مجموعه آثار. انتشارات صدرا. 1378 .

27ـ هيك، جان. فلسفه دين. ترجمه بهراد راد. انتشارات الهدي . تهران. 1372 .

28ـ هيوم، ديويد. تاريخ طبيعي دين .ترجمه حميد عنايت. انتشارات خوارزمي. چاپ سوم. 1360 .

29ـ يونگ، كارل گوستاو. روان‌شناسي و دين. ترجمه فؤاد روحاني. تهران. كتاب‌هاي جيبي. 1370 .

30ـ يونگ،كارل گوستاو. خاطرات،رؤياها و انديشه ها. ترجمه پروين فرامرزي. چاپ اول. تهران. 1356 .

31- يونگ، كارل گوستاو . روان‌شناسي و كيمياگري . ترجمه پروين فرامرزي . انتشارات آستان قدس . مشهد . 1370

32ـ مؤسسه فرهنگي دانش و انديشه معاصر. مجله قبسات. 1375 . شماره‌هاي : سال دوم ، ش 1 و 5 و 6 . سال سوم ، ش 2 و 3

 

مآخذ(انگليسي) :

1- Alstone, William p. Perceiving God, Ithaca Cornell Vriversity Press. 1991 .

2- Baldwin J . m . (ed) . Dictionary of philosophy and psychology . Gloucester, Mass . Peters Smitt . U.S.A . 1960 .Vs . 1-3 .

3- Brown ,L.B. Advances in the Psychology of Religion Oxford : Pergamon Prrss . 1985 .

4- Byrne p . “John Hick’s Philosophy of world Religions”. Scottish Journal of theology 35 . No .4 . 1982 .

5- Collins ,G.R. Religion and Psychology in Corsini and Auerbach (Eds) , Concise Encyclopedia of Psychology . New york : John Wiley and Sons . 1996 .

6- Edwards P.(ed) . Encyclopedia of philosophy . Macmillan publishing Co.Jnc. and the free press . New york . 1972 . Vs . 1-8 .

7- Hastings J . (ed) , Encyclopedia of Religion and Ethics . Mundas - phrygians . New york :Gharlrs Scribners Sons . 1971 . Vs . 1-12 .

8- John Hick , “Religious pluralism” , in A Companion to Philosophy of Religion , Philip L.Quinn and Charles Taliaferro eds . Oxford : Blackwell , 1997 .

9- Swiburne, R .(ed). The Existance of God .Oxford : Clarendon Press . 1979 .

10- William J . Wainwright , Philosophy of Religion , Belmont , CA : Wadsworth , 1988 .


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,000 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Student-Project_706730_3186.zip168.4k

پروژه تحقيق درباب فاهمه بشري. doc

پروژه تحقيق درباب فاهمه بشري. doc                 نوع فایل: word قابل ویرایش 200 صفحه   چکیده: ديويد هيوم انگليسي يكي از فيلسوفان مهم قرن هيجدهم ميلادي است . كه افكار و آراء او موجب تحولات و تأثيرات مهمي در فيلسوفان بعد از او شده است . او يك فيلسو ف تجربه گراي محض است كه با تأليف مقالات و كتب متعدد توانست نظريات فلسفي خود را براي آيندگان به ثبت رسانده و در سير تكاملي فكر فلسفي غرب ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

پروژه بررسی ولادت پرشكوه فاطمه (س)‏. doc

پروژه بررسی ولادت پرشكوه فاطمه (س)‏. doc                 نوع فایل: word قابل ویرایش 97 صفحه   مقدمه: فاطمه بضعة منى و هى نور عينى و ثمرة فؤادى و روحى التى بين جنبى و هى الحوراء الانسية: «فاطمه پاره تن من است، و نور چشمان من، و ميوه دلم و روح من است و او حورى انسان صفت است». پيامبر اسلام(ص) در آن سال كه سال پنجم بعثتش بود در سختترين شرائط و حالات به سر مى‏برد.اسلام منزوى ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

پروژه بررسي آيات وارده در شأ ن حضرت امير( ع). doc

پروژه بررسي آيات وارده در شأ ن حضرت امير( ع). doc                 نوع فایل: word قابل ویرایش  130 صفحه   مقدمه: از آنجا اهل تشيع به گفته خود پيامبر(ص) براي نجات خود از گمراهي و ضلالت بايد به دوچيز متمسك بشوند و آن دو يكي قرآن وديگري اهل بيت (ع) هستند، در اين پروژه سعي براين شد كه به بررسي آياتي در قران كه شأن نزول آنها در موردامام علي (ع) اولين امام و جانشين پيامبر (ص) است پرداخته شود، لذا ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

پروژه سیری درزندگی عبادی سیاسی امام سجاد(عَلیهِ السّلام). doc

پروژه سیری درزندگی عبادی سیاسی امام سجاد(عَلیهِ السّلام). doc                 نوع فایل: word قابل ویرایش 138 صفحه   چکیده: تحقيق با موضوع سيره عبادي ، سياسي امام سجاد (عَلیهِ السّلام) مي باشد كه به زندگي امام سجاد (عَلیهِ السّلام) نگاهي گذرا داشته ايم ، در اين تحقيق دو بعد از زندگي امام سجاد (عَلیهِ السّلام) عبادي و سياسي مورد بررسي قرار گرفته است . درباره زندگاني امام سجاد (عَلیهِ السّلام) بسيار كم بحث شده ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

پروژه تاريخ زندگي پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله وسلم )قبل وبعد ازبعثت. doc

پروژه تاريخ زندگي پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله وسلم  )قبل وبعد ازبعثت. doc                 نوع فایل: word قابل ویرایش 150 صفحه   چکیده: در نوشته حاضر مطالبي درباره تاريخ زندگاني پيامبر (صلي الله عليه و آله) قبل و بعد از بعثت در چندين فصل به نگارش در آمده است كه هر فصل زير مجموعه‌هاي خاص به خود را دارد كه عبارتند از: فصل نخست در مورد ميلاد و كودكي پيامبر (صلي الله عليه و آله) مي باشد كه شامل وقوع حوادث شب ميلاد آن ح ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

پروژه بررسی خورشيد در قرآن. doc

پروژه بررسی خورشيد در قرآن. doc                 نوع فایل: word قابل ویرایش 103 صفحه   چکیده: اين تحقيق (كه اگر نام آنرا بتوان تحقيق گذاشت) از سه بخش اصلي، تشكيل شده است فصل اول كه با نام تفسير علمي و ديدگاههاي مختلف در مورد آنست زير مجموعه هايي چون تاريخچه اجمالي انطباق قرآن با علوم تجربي، پيشينه تاريخي علمي اسلامي و درغرب و علل گسترش آن و علم گرايي افراطي وتعادلي، معيارها و انو ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

پروژه دین و مذهب در سلسله ساسانیان. doc

پروژه دین و مذهب در سلسله ساسانیان. doc                 نوع فایل: word قابل ویرایش 51 صفحه   چکیده: این مقاله بر گرفته از ترجمه دو موضوع در رابطه بادرونیابی یعنی مقدمه ای بر درونیابی چند جمله ای و پدیده رانگ در درونیابی می باشد.در این مقاله با استفاده از تقریب توابع درجه بالا(عمدتا"پیوسته وهموار) به کمک یک سری از چند جمله ای ها و بهینه سازی یک تقریب و محاسبه خطا در تقریب زدن هر تابع و ب ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

پروژه بررسی معجزات سه تن ازانبیاء ( ع ). doc

پروژه بررسی معجزات سه تن ازانبیاء ( ع ). doc                 نوع فایل: word قابل ویرایش 165 صفحه   مقدمه: هر علمي براي اينكه خوب توضيح و تفسير شود و نكات ناشناخته آن روشن شود ، احتياج به مقدمات و لوازمي دارد . قرآن نيز همانند يك اقيانوس بي كران ، ژرف و مواج است كه پر از حقايق كشف نشده و دره هاي كمياب است . براي رسيدن به اين حقايق و تفسير آنها احتياج به لوازم و مقدماتي است كه اين مقدمات در ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

پروژه بررسی حج از ديدگاه قرآن. doc

پروژه بررسی حج از ديدگاه قرآن. doc                 نوع فایل: word قابل ویرایش140 صفحه   چکیده: حج از ديدگاه قرآن داراي جايگاه خاصي مي‌باشد و داراي فلسفه و احكام و مناسك معيني مي‌باشد كه در فصول سه گانه اين پروژه به چشم مي‌خورد. در فصل اول حج از نظر لغوي و اصطلاحي بحث شده و معلوم شد كه معناي لغوي حج يعني قصد زيارت و آهنگ مي‌باشد و معناي اصطلاحي آن انجام مناسك خ ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

پروژه چگونه می توان دانش آموزان یک آموزشگاه در مقطع ابتدایی را به خواندن نماز علاقه مند کرد. doc

پروژه چگونه می توان دانش آموزان یک آموزشگاه در مقطع ابتدایی را به خواندن نماز علاقه مند کرد. doc                 نوع فایل: word قابل ویرایش 81 صفحه   مقدمه: عبادت رمز کمال آدمی است و خداوند متعال شایسته عبادت است. ره یافتگان به سوی حق جز از ساییدن پیشانی بر خاک در آستانه معبود به تعالی نرسیدند و برترین آنها در عالم محمد رسول الله(ص) بود که خدایش او را به حق بنده و رسول خویش نامید و به یمن بندگی او مقام رسالت را به وی اعطا نمود و او را امین و ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

پروژه تاثیر قرآن وحدیث در ادب فارسی. doc

پروژه تاثیر قرآن وحدیث در ادب فارسی. doc                 نوع فایل: word قابل ویرایش 130صفحه   چکیده: خداوند برای هدایت انسان ها، پیامبران الهی را به سوی بشر مبعوث کرده است تا اندیشه و تفکر آنان را تحول و در رفتار و کردار افراد بشر و جوامع آنان تغییر ایجاد کند. هدف از این گردآوری اشاره به تاثیر قرآن و حدیث، که هر دو در هدایت بشر نقش به سزایی دارند، است.  برای این منظور ما در این ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

پروژه بررسي برخي آراء مفسرين شيعه و سني در مورد سوره مباركه غاشيه. doc

پروژه بررسي برخي آراء مفسرين شيعه و سني در مورد سوره مباركه غاشيه. doc                 نوع فایل: word قابل ویرایش 100 صفحه   چکیده: لازم به ذكر است كه درباره اين سوره مطالب بسياري قابل بحث و بررسي است وليكن اين پروژه به لحاظ گنجايش، ظرفيت پرداختن به تمامي موضوعات مربوطه را ندارد. به همين علت، اين تحقيق به بعضي از موضوعاتي كه در آيه مورد توجه قرار گرفته، به طور گذرا و كلي پرداخته است. مطالبي كه در اين پروژه مورد بحث ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

پروژه اهداف بعثت پيامبران وپيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله وسلم ). doc

پروژه اهداف بعثت پيامبران وپيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله وسلم ). doc                 نوع فایل: word قابل ویرایش 96 صفحه   مقدمه: اين جهان خود به خود به وجود نيامده بلكه خالقي دانا و حكيم دارد كه آن را با علم، قدرت، اداره و از روي حكمت آفريده است و هيچ گاه كار لغو و عبث انجام نمي دهد. چنانكه خداوند در قرآن كريم مي فرمايد: «وَ مَا خَلَقْنَا السَّمَاءَ وَ الْأَرْضَ وَ مَابَيْنَهُمَا لَعِبِينَ» «و ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

پروژه نقش مادردرتربیت فرزندان در دوره نوجوانی. doc

پروژه نقش مادردرتربیت فرزندان در دوره نوجوانی. doc                 نوع فایل: word قابل ویرایش 103صفحه   چکیده: دوران نوجوانی ازمهم ترین دوران زندگی هرفرد می باشد وبه دلیل بلوغ فرد است که این دوران مهم شمرده می شود ومادربه عنوان مربّی وهمراه همیشگی فرزند ، با درک اهمیّت این دوران باید روش های خاصّی را برای تربیت اسلامی فرزند درپیش گیرد .  یکی ازمهم ترین دلایل انتخاب این موضوع اهمیّت آن دررشد ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

پروژه بررسی مباتی فقهی و حقوقی امور ورزشی. doc

پروژه بررسی مباتی فقهی و حقوقی امور ورزشی. doc                 نوع فایل: word قابل ویرایش 150 صفحه   چکیده: مستندات فقهی و حقوقی در این پایان نامه مورد مطالعه قرار گرفته است . نگارنده موضوع اصلی بحث را در دو بخش مورد بررسی قرار داده است در بخش نخست که شامل سه فصل است که از نکات مهم این بخش به مقصرین در عملیات ورزشی در ایران قانون مدنی و همچنین بند سوم ماده 59 قانون مجازات اسلامی است که دادگاهه ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

پروژه باورهای فطری ازدیدگاه فلاسفه ومتکلمین اسلامی. doc

پروژه باورهای فطری ازدیدگاه فلاسفه ومتکلمین اسلامی. doc                 نوع فایل: word قابل ویرایش 130 صفحه   مقدمه: واژه «فطرت» از مادّه «فَطَر» به معنای شکافتن چیزی از طرف طول آن است و سپس به هرگونه شکافتن اطلاق شده است .وازآنجا که آفرینش وخلقت به منزله شکافتن پرده ای تاریک عدم است، یکی از معانی مهم این واژه همان آفرینش وخلقت است .واژه فطرت معنای ابداع واختراع را نیز افاده می ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

پروژه معرف اسلامی با موضوع خاتميت و مهدويت. doc

پروژه معرف اسلامی با موضوع خاتميت و مهدويت. doc                 نوع فایل: word قابل ویرایش 220  صفحه   مقدمه: يكي از القاب آن بزرگوار خاتم الانبياء است. و خاتم به فتح تا يا به كسر تا، از نظر معني تفاوتي ندارد و هر دو بمعني تماميّت و پايان هر چيزي است. از اين نظر، عرب به انگشتر، خاتم به فتح تا مي گويد چون انگشتر در آن زمان، مهر و به منزلة امضاي افراد بوده است و چون نامه اي را مي نوشتند آخر ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

پروژه بررسی و نگاهي ادبي به سوره يوسف (ع). doc

پروژه بررسی و نگاهي ادبي به سوره يوسف (ع). doc                 نوع فایل: word قابل ویرایش 110  صفحه   مقدمه: قرآن، نوري است كه خاموشي ندارد؛ چراغي است كه درخشندگي آن زوال نپذيرد، دريايي است كه ژرفاي آن درك نشود، راهي است كه روندة آن گمراه نگردد، شعله‌اي است كه نور آن تاريك نشود، جدا كننده حق و باطلي است كه درخشش برهانش خاموش نگردد، بنايي است كه ستون‌هاي آن خراب نشود، شفا دهنده& ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

پروژه بررسی ریشه های بد حجابی زنان.doc

پروژه بررسی ریشه های بد حجابی زنان.doc                 نوع فایل : word قابل ویرایش 221 صفحه   چكيده اين پايان‌نامه پژوهشي است درباره بررسي ريشه‌هاي بدحجابي زنان مي‌باشد . علت انتخاب اين موضوع : بدحجابي در جامعه ما مسئله‌اي مورد ابتلا و پديده اي رنج‌آور و آزاردهنده است . زيرا جامعه اي كه صدها هزار شهيد در راه احياي ارزشهاي اسلام داده است ، بدحجابي را دهن‌ ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان
پرفروش ترین محصولات
نظرسنجی
مطالب مورد نظر شما در چه زمینه ای است؟